Järjestöt ovat tärkeitä työllistäjiä ja voivat tarjota helsinkiläisille työnhakijoille mahdollisuuksia kartuttaa osaamista, saada arvokasta työkokemusta ja löytää uusia polkuja työelämään.
Helsingin kaupunki tarjoaa työnantajille erilaisia taloudellisia tukia, joita myös järjestöt voivat hyödyntää helsinkiläisten työnhakijoiden palkkaamiseen. Tilaisuudessa saat käytännönläheistä tietoa tarjolla olevista tukimuodoista, niiden ehdoista ja hakemisesta.
Samalla tilaisuus tarjoaa mahdollisuuden vahvistaa järjestöjen ja Helsingin kaupungin työllisyyspalvelujen välistä yhteistyötä sekä keskustella siitä, miten järjestöt voivat toimia entistä vahvemmin osana helsinkiläisten työllistymisen tukemista. Tilaisuus sopii niin järjestöille, joilla on jo kokemusta työnantajana toimimisesta, kuin niille, jotka vasta pohtivat mahdollisuuksia palkata työntekijöitä.
Englanti
Työkokeilu voi tarjota työnhakijalle mahdollisuuden tutustua uuteen alaan, vahvistaa osaamistaan ja ottaa askelia kohti työelämää. Samalla järjestöt voivat tarjota merkityksellisiä työelämäkokemuksia ja olla aktiivisesti mukana edistämässä helsinkiläisten työnhakijoiden työllistymistä.
Tilaisuudessa saat käytännönläheistä tietoa työkokeilusta sekä siitä, miten Työmarkkinatoria käytetään työkokeiluun liittyvien asioiden hoitamiseen.
Tilaisuudessa Helsingin kaupungin asiantuntija kertoo työkokeilusta ja Työmarkkinatorin käytöstä. Käymme läpi muun muassa:
Tilaisuuden lopussa on aikaa kysymyksille ja keskustelulle
Anna Parkkinen
Helsingin kaupunki

Helsingin työllisyyspalvelut
Javier Knuutila-Gauto
Verkostopäällikkö
+358 (0)50 543 5456
javier.gauto@moniheli.fi